
Az 1990-es évek elején az amerikai UCDavis egyetem és a Calgene cég szakértői piacra dobták az első génmódosított zöldséget, a Flavr Savr paradicsomot. A technológia lényege az volt, hogy egy gén elvételével 30 nappal a zöldség szüretelése után is ugyanolyan kemény és friss maradt a paradicsom, mint amikor elválasztották a tőtől.
A New York Times RetroReport sorozata utánanézett, mi a helyzet a készítőkkel és termékükkel, melynek pár év után a Monsanto mezőgazdasági óriáscég vált a "tulajdonosává". Az a Monsanto, mely nem szereti, ha a boltok külön jelöléssel látják el a GMO élelmiszereket (a jelölés egyébként az USA-val ellentétben az EU országokban kötelező). Bár a Flavr Savr paradicsomokra is ugyanazok a szabályozások vonatkoztak, mint a nem génmódosított élelmiszerekre, a hosszútávú egészségügyi hatásokkal senki nem volt tisztában a piacra dobásukkor. Az első gm termék viszont inkább csak egy kísérlet volt: ma már nem árulják a műanyag labdára hasonlító piros zöldséget, a piac ugyanis átállt a vevők megszólításáról a termelők meggyőzésére. Nagyobb piacok és boltok polcain így aztán ma sem az íz, hanem a minél kisebb befektetéssel minél nagyobb termelői haszon előtérbe helyezésével készült zöldségek uralkodnak - mondja az NYT kisfilmje.
Ha tetszett ez az írás, csatlakozz az atlatszo.hu facebook-csoportjához!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
CC Licensz: Nevezd meg! - Így add tovább! CC BY-SA 2.5
Legfrissebb kommentek